Nane

Hazımsızlığı gidermekte, mide bulantısını azaltmakta yardımcı olur. Stres önleyici özelliğinin yanı sıra rahatlatma özelliği de bulunmaktadır. Naneyi yemeklerde lezzet arttırmak için kullanabilir ya da kış aylarında çay olarakta tüketebilirsiniz. Boğaz ağrılarına iyi geldiği söylenmektedir.

Pul Biber

Mutfakların vazgeçilmez baharatlarından biri olan kırmızı pul biber, çorbalarda, yemeklik soslarda ve özellikle etli yemeklerde acılık ve tad vermesi için kullanılır. Özellikle doğu ve güney doğu bölgelerinde yetiştirilen acı pul biber, önemli besin değerlerini de bünyesinde barındırıyor.

Karabiber

Karabiberin, grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı direnci arttıracağı söyleniyor. Çorbalarda kullanıldığında hem lezzetli hem de faydalı olabiliyor. Boğazı yumuşatma özelliği vardır. Çay içerisinde de kullananlar bulunmaktadır.

Kimyon

Türk mutfağında önemli bir yere sahip olan kimyon, maydanozgiller familyasındaki otsu bir bitki olup oldukça faydalı bir baharattır. Herkesçe bilinen çay olarak tüketimi dışında, yağda hafifçe kavrulursa, aromatik tadını vererek yemeklerin çok daha lezzetli olmasını sağlar. 

Kekik

Özellikle et yemeklerinde kullanılır. Lezzete lezzet katar. Hazımsızlığı önler. Mideyi rahatlatır, gaz oluşumunu önler. Kan kolesterolünü düzenleme özelliğide bulunmaktadır.

Scroll Up