bunları biliyor muydunuz?

saklama yöntemi!..

Bütün bakliyatlar için bez torbanın en iyi saklama yöntemi olduğuna dikkat çekilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Bakliyatın cam kavanozlarda saklanması önerilmez. Pirinç, evde bez torbada saklanmalıdır. Bez torbalarda rutubet olmaması küf oluşumunu önler. Saklama ortamının 18 derece olması idealdir. Havadar, rutubetsiz, güneş ışığından uzak, karanlık bir ortamda saklanmalıdır. Pirincin kapaklı kaplarda saklanması doğru değildir, üründe kızışma olabilir. Pirinç çok kolay ve çabuk koku alan bir üründür, o yüzden deterjanların ya da başka kimyasal ürünlerin bulunduğu dolaplarda saklanmamalıdır."

bakliyatlar nasıl pişirilmeli!..

Bakliyatları pişirirken karşılaşılan en büyük sorun pişirme süresinin uzunluğudur. Ayıklayıp yıkadığınız kuru fasulye, nohut, kuru börülce ve maş fasulyesini mümkünse en az 6 saat önceden ılık su içerisinde bekletmenizi öneririz. Böylece sert baklagil taneleri suda beklerken yumuşar ve yemeğinizin pişme süresi kısalır. Bakliyatların daha aromatik bir kokuya sahip olmasını istiyorsanız, haşlama suyuna bir adet defne yaprağı ve iki adet karanfil ekleyebilirsiniz. Yemeğe eklediğiniz su ise kireçsiz olmalıdır. Sert sular bakliyatların pişmesini geciktirir. Tüm bakliyatları kısık ateşte, yavaş yavaş pişirmelisiniz. Yüksek ateş, kabukların pişme sırasında tanelerinden ayrılmasına sebep olur. Bakliyatları pişirirken suya ekleyeceğiniz bir çay kaşığı kimyon yemeğinize ayrı bir lezzet katar. Pişme süresinin uzamasını engellemek için yemek tuzunu en son aşamada eklemelisiniz. Salata ve piyazlarda kullanacağınız bakliyatları haşladıktan sonra haşladığınız suyun içinde soğumaya bırakın. Bu yöntem bakliyatların kabuklarının açılmasını önler ve daha diri bir görüntü sağlar. Sofralarımızda en çok tercih ettiğiniz bakliyatlardan biri olan, lezzetli nohut yemeği nasıl yapılır sorusunun cevabı ise damak zevkinize bağlı olarak içerisine ekleyeceğiniz nar ekşisi ya da limon sosunda gizli.

nohut ve kuru fasulyenin gaz yapmaması için haşlama suyuna bunu koyun!..

Nohut ve kuru fasulye Türk mutfağının önde gelen lezzetlerinden. Hem de en sağlıklı bitkisel protein kaynakları. Özellikle kış aylarında hemen her evde nohut ve kuru fasulye pişer. Ancak gelin görün ki nohut ve kuru fasulyenin yaptığı gaz ve şişkinlikten şikayet etmeyenimiz yok. Hele hamilelik ve emzirme dönemindeki kadınlar için gaz şikayeti dayanılmaz olabilir. Ancak hem nohut hem de kuru fasulyenin gaz yapmaması için sirke ve soğuk suyla yapabileceğiniz etkili bir çözüm var. Öncelikle yapmanız gereken nohut yada kuru fasulyeyi pişirmeden en az 12 saat önce ıslatmanız gerekiyor. Ancak ıslatma suyunun sıcak değil soğuk olması gerekiyor. Oda sıcaklığında bir suyla ıslattığınız kuru fasulye ve nohutu haşlamadan önce bu ıslatma suyunu dökün. Haşlama işlemi için tencereye aldığınız nohut veya kuru fasulyenin üzerine yine soğuk su dökün. Ardından suyun içine yarım kahve fincanı kadar sirke ekleyin ve kaynaması için bırakın. Haşlanma işlemi bittiğinde suyu döküp fasulye veya nohutları pişirmek için ayırın.

bakliyatlar nasıl pişirilmeli!..

Nohut, kuru fasulye, mercimek gibi baklagiller, yarım haşlanarak, bir pişirimlik ayrılmalı ve derin dondurucuya konmalıdır. Bunu yaparak, çok uzun süre saklayabileceğiniz baklagillerin, uzun olan pişirme sürelerini de kısaltmış olursunuz. Yemeğini yapacağınız zaman, çıkartıp bir süre beklettikten sonra, tencereye koyarsınız ve pişirmek süresinden yarı yarıya tasarruf edersiniz. Böceklerden tamamen uzak kalan baklagillerinizin güvenli olduğundan da emin olursunuz. Bu yöntemde unutulmaması gereken nokta; yarı pişmiş şekilde donup çözülen gıdanız, oldukça yumuşamış olacağından, fazla karıştırılmaması ve ezilmesinin engellenmesi gerektiğidir. Herhangi bir vitamin kaybına uğramayacak olan baklagiller, hem sağlıklı hem de pratik şekilde pişirilebilir. Öncelikle yapmanız gereken nohut yada kuru fasulyeyi pişirmeden en az 12 saat önce ıslatmanız gerekiyor. Ancak ıslatma suyunun sıcak değil soğuk olması gerekiyor. Oda sıcaklığında bir suyla ıslattığınız kuru fasulye ve nohutu haşlamadan önce bu ıslatma suyunu dökün. Haşlama işlemi için tencereye aldığınız nohut veya kuru fasulyenin üzerine yine soğuk su dökün. Ardından suyun içine yarım kahve fincanı kadar sirke ekleyin ve kaynaması için bırakın. Haşlanma işlemi bittiğinde suyu döküp fasulye veya nohutları pişirmek için ayırın.

Scroll Up